Najbliższy seans

Opiekun

Borykający się z kryzysem małżeńskim dziennikarz dostaje polecenie, by zająć się współczesnymi historiami ludzi, w których życie w cudowny sposób wkroczył św. Józef.

Znakomicie zapowiadająca się skrzypaczka filharmonii i jej mąż, ambitny dziennikarz lokalnego radia, przechodzą kryzys małżeński. Przez narastające problemy i ciągły brak pieniędzy Dominika (Karolina Chapko) zaczyna interesować się bogatym biznesmenem (Radosław Pazura), a Robert (Rafał Zawierucha) nie radzi sobie z rozpadem rodziny. Gdy dostaje od szefa zadanie opowiedzenia niecodziennych historii pielgrzymów przybywających do pobliskiego sanktuarium św. Józefa, twierdzących, że przydarzył im się cud, odkrywa, że także jego historia ma wiele wspólnego z milczącym opiekunem Świętej Rodziny. Czy w kulminacyjnym momencie, gdy będzie musiał podjąć decyzję, która zaważy na losach jego rodziny, zachowa się jak… św. Józef?

„Opiekun” to film z elementami dokumentu, w którym oparta na faktach historia rodzinna Roberta i Dominiki staje się pretekstem do głębszej opowieści o ewangelicznej postaci ziemskiego opiekuna Jezusa i roli, jaką odegrał w życiu wielu współczesnych ludzi.

  Recenzje filmu „Opiekun”

  Zbigniew

  Budowa tego filmu ; fabuła przepleciona wstawkami dokumentalnymi , przypomina mi produkcje J.M. Cotelo („Ziemia Maryi” czy „Największy dar”). I powiem szczerze , że wolałbym poznać bliżej wszystkie autentyczne opowieści zawarte w „Opiekunie” jako pełny dokument niż być świadkiem słabej fabuły. Dokumentalne wątki miały wartość same w sobie , szczególnie przemówił do mnie ten z 1930 roku o fizycznej wręcz interwencji św. Józefa przy łożu śmierci agnostyka. Tak dają o sobie znać niektórzy święci … , podobnym przykładem jest św. Andrzej Bobola . Podejrzewam właśnie z tego powodu, że mogą pojawić się z biegiem czasu , podobne filmy o działaniu innych świętych , patronów … . Ciekawostką jest połączenie „3 w 1” czyli reżyserii, scenariusza i muzyki w jednej osobie czyli p. Reguckiego ! Zraziła mnie jakość scen miłosnych , bardzo nieporadnie zagranych , wręcz sztucznie , jakby ze wstydem ! Zwykle mam wrażenie o przepaści między szkołami aktorskimi na Zachodzie (szczególnie w USA) a naszymi ! Podobnie się ma sprawa jakości gry dzieci i nastolatków … . Jedynie gra Rafała Zawieruchy w roli dziennikarza radiowego i upokarzanego małżonka przypadła mi gustu; ciepła, naturalna , budząca współczucie. Bronił się długo, przed żywym wciąż w nim uczuciem miłości do niewiernej żony, ale … wszystko co dobre , dobrze się kończy !

  Kobieta (głos z sali).

  Serce przywołuje mi takie zdarzenie … ; kiedyś miałam uczestniczyć w spotkaniu z Ks. Biskupem , byłam wtedy bardzo chora , bardzo kaszlałam . Reprezentowałam Wspólnotę, której byłam przewodniczącą , jest w zwyczaju przedstawić siebie i całą Wspólnotę . I sięgnęłam wtedy po modlitwę tzw. „Telegram” do św. Józefa , odmawia się ją trzy razy w ciągu dnia. I prosiłam w ten sposób o pomoc , abym mogła dokonać tej prezentacji w obecności Ks. Biskupa ! I przestałam naprawdę w tym dniu kaszleć !

  Ryszard

  Nie pamiętam, czy o tym powiedział Arcybiskup Grzegorz Ryś , czy też inny z kapłanów … , ale i w tym filmie jest mowa o Józefie sprawiedliwym .
  Jego sprawiedliwość była miłosierna , z której to sam Józef nie zdawał sobie tak do końca sprawy . Był bowiem w szoku, gdy dowiedział się , że Maryja pocznie dziecko ! Podobnie stało się w przypadku głównego bohatera filmu „Opiekun” … , gdy dotarła do niego wiadomość , że jego żona zaszła w ciążę z obcym mężczyzną.
  Sprawiedliwość była w nim, dojrzewała do podjęcia dobrej decyzji . I to jest całe motto , i to jest bardzo pouczające !

Napisz recenzję na temat w/w filmu

...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *