Polecamy z repertuaru kina "Piast"

Wojtyła. Śledztwo

wojtyła śledztwo

Karol Wojtyła to prawdopodobnie najbardziej publiczna postać w historii. Nikt nie był fotografowany, nagrywany czy filmowany tak często jak on. Przez jego cotygodniowe audiencje generalne przewinęło się ponad 18 milionów osób. Czy jednak kryje się coś za publicznym wizerunkiem papieża, co – jakkolwiek ciężko w to uwierzyć – umykało powszechnej świadomości aż do dziś? Jakie było prywatne oblicze najbardziej publicznej postaci świata? Kto oddał nawet swoje życie, aby pontyfikat Jana Pawła II mógł być taki, jakim go pamiętamy – długi i owocny?
Film "Wojtyła. Śledztwo" Jose M. Zavali powstał na stulecie urodzin św. Jana Pawła II. Zawiera nieznane fotografie, obrazy i oryginalne dokumenty oraz nagrania rzucające nowe światło na oblicze tego jednego z największych ludzi w historii.

Zapraszamy na projekcję 4.10 (godz. 16:00 i 18:00), 6.10 (godz. 17:30), 7.10 (godz.17:30) i 8.10.br (godz.15:00). Cena biletu 16 zł (normalny) i 14 zł (ulgowy).

Nie ma nas w domu

nie ma nas w domu

Film "Nie ma nas w domu" to małe arcydzieło na banalny z pozoru temat. Takie kino robi tylko Ken Loach.
Angielski reżyser od początku kariery (czyli od ponad pół wieku) interesuje się ludźmi, którzy mało kogo interesują, i tematami, które inni uznają za zbyt przyziemne.
Śmieciówki są problemem powszechnym zarówno w Anglii, jak i w Polsce. Brak socjalnego zabezpieczenia, brak pewności jutra przekładają się na mniejsze i większe ludzkie dramaty. W filmie Loacha to dramat rodziny Ricky'ego Turnera, którego kryzys 2008 roku pozbawił stałego zatrudnienia i szansy na kredyt hipoteczny. Ricky, wciąż próbując poprawić swój los, decyduje się na "zero-hours contract" w firmie kurierskiej. Musi mieć własnego vana i być dyspozycyjny, ale wierzy, że jak tylko się wdroży, pieniądze zaczną płynąć. By mieć na dostawczaka, sprzedaje samochód żony Abby, która także pracuje na śmieciówce jako opiekunka osób starszych. Dzieci – buntujący się 16-letni Seb i zbyt odpowiedzialna na swoje 11 lat Lisa Jane - widują ich coraz rzadziej. Nie da się wychowywać dzieci przez telefon, nie da się pielęgnować więzi, gdy pada się ze zmęczenia na kanapie przed telewizorem. Abby, urodzona opiekunka z sercem ledwie mieszczącym się w piersi, stara się dbać i o swoich samotnych podopiecznych, i o swoją rodzinę. Ricky jest tak wyczerpany, że zaczynają puszczać mu nerwy. Upokorzenia i porażki stają się stałym elementem ich życia.

Dwóch papieży*

film

W 2012 roku kardynał Bergoglio (Jonathan Pryce), głęboko zawiedziony kierunkiem, w którym zmierza Kościół Katolicki prosi papieża Benedykta (Anthony Hopkins), aby pozwolił mu przejść na emeryturę. Zamiast tego nękany wątpliwościami i stojący w obliczu skandalu Benedykt wzywa swojego najsurowszego krytyka i przyszłego następcę do Watykanu, aby wyjawić mu tajemnicę, która wstrząśnie podstawami kościoła. Na tle toczącej się za murami Watykanu walki tradycji z postępem i poczucia winy z przebaczeniem, te dwie skrajnie różniące się postacie będą musiały stawić czoła przeszłości i znaleźć wspólny język. To wszystko, aby zapewnić przetrwanie kościoła i nie stracić zaufania milionów wyznawców.

(* prosimy jednakże zapoznać się z zawartością następującego linku: https://bialykruk.pl/wydarzenia/6-klamstw-w-filmie-dwoch-papiezy-ujawniamy-falsz-w-produkcji-netflixa)

Recenzja filmu "Dwóch Papieży"

Zbiggy: Jeden z moich znajomych, który próbował obejrzeć film "Dwóch Papieży" na portalu Netflix, próbował, bo nie dokończył ... , nazwał go "słodką trucizną" ! Dlaczego ? Pomijam celowo cały artykuł dotyczący analizy filmu pod kątem wiarygodności na stronie internetowej : bialykruk.pl, choć przyznaję, że to rzetelna i obiektywna dziennikarska "robota". Cała jednak ta "słodycz" filmu jest bardziej niebezpieczna z innego, prostego powodu ; większość widzów przychodzących na ten film może być święcie przekonana , że to jest nieskłamany przekaz , skoro film jest "inspirowany prawdziwymi wydarzeniami" ! Tylko pytam , którymi ?! Czy np. tymi ; że tacy Papieże w ogóle są, że jeden z nich jest Niemcem, że było Konklawe w 2005 roku ... ?! A przecież główna oś filmu jest oparta na fikcyjnym spotkaniu Papieża Benedykta XVI i Kardynała Ratzingera , a dowodów na to nie ma ! Oni sami nie mówią nic na ten temat, nie ma świadków owego spotkania , ani media nie trąbią na ten temat ! Szukam zwykle przesłania w wartościowych filmach ... . Mimo wszelkich przekłamań i manipulacji w filmie potraktowałem go jako ważne wydarzenie historyczne , filmowe i medialne . Wydaje mi się, że twórcy filmu aż krzyczą z ekranu : po śmierci Papieża Jana Pawła II doszło do największej tragedii dla Kościoła i świata całego, że wybrano Kardynała Ratzingera na sukcesora Zmarłego !!! Ratzingera już jako świeżo wybranego Papieża , widz zapamięta jako schorowanego, znerwicowanego i stroniącego od ludzi , a z kolei Kardynał Bergoglio ? To charyzmatyczny, krewki i idący za ludem Pasterz ! Na koniec już : zwykle w westernach amerykańskich "szwarc" charakter ubrany był w czarny strój, a pozytywny bohater w biały , w tym filmie kolor był odwrotnie dobrany ... . Ciekaw jestem bardzo innych opinii widzów, spotkałem się m.in z taką : interesowała mnie gra aktorska , reszta nie miała takiego znaczenia ... . Ja jednak nie potrafię nie brać pod uwagę "całej reszty" tzn. faktów i nie faktów przedstawionych w tej produkcji !

Richard Jewell

film

"Richard Jewell" to oparty na prawdziwej historii film w reżyserii Clinta Eastwooda, który uświadamia nam, co się stanie, gdy medialne fakty przesłonią prawdę. "W Centennial Park jest bomba. Macie trzydzieści minut". Świat po raz pierwszy usłyszał o Richardzie Jewellu, pracowniku ochrony, kiedy ten zgłosił znalezienie ładunku wybuchowego podczas Igrzysk Olimpijskich w Atlancie w 1996 roku. To zdarzenie sprawiło, że został uznany za bohatera, którego szybka i zdecydowana reakcja ocaliła życie wielu ludzi. Ale już po kilku dniach ten niedoszły policjant stał się głównym podejrzanym nie tylko dla FBI. Oczerniające i zniesławiające go media oraz opinia publiczna zmieniły jego życie w koszmar. Jewell zwrócił się o pomoc do niezależnego, antysystemowego adwokata Watsona Bryanta, stanowczo obstając przy swojej niewinności. Bryant, starając się oczyścić reputację klienta, szybko przekonuje się, że jednoczesna walka z agentami federalnymi, stanowymi, policją miejską i mediami jest naprawdę karkołomna. Dodatkowo nie pomaga mu fakt, że Richard podchodzi zbyt ufnie do tych, którzy próbują go zniszczyć.

Recenzja filmu "Richard Jewell".

Zbiggy: Mistrzowskie dzieło Clinta Eastwood'a !!! Coraz więcej szacunku i podziwu mam dla tego aktora i reżysera, wyszedł już dawno z kręgu westernów, gdzie zaznaczył swoje wielkie piętno , a postawienie na tematykę społeczną i przede wszystkim współczesną przynosi mu zasłużone uznanie oraz sukcesy.
"Richard Jewell" oparty jest na autentycznym wydarzeniu i to dodaje dodatkowego smaczku i jak zwykle w amerykańskich produkcjach dobór aktorów do poszczególnych ról jest wręcz doskonały, charaktery postaci są odegrane bez najmniejszego zarzutu. Zastanawiałem się gdzie znaleziono i po co, tak prostodusznego, naiwnego i głębokiej wrażliwości człowieka , bo przecież to anty - bohater dla dzisiejszego świata , tym bardziej , że jego masa ciała przekraczała przynajmniej 120 kg ! Jednakże zestawienie Richarda z jego matką , znakomita rola niezapomnianej Kathy Bates, dało efekt wielkiego ciepła, tkliwości i miłości rodzinnej ! Mimo , że wielka jego wiara w słuszność obowiązującego prawa i zaufanie wobec jego "stróżów " przyniosły mu w konsekwencji potwornego , niczym nie popartego podejrzenia ; złamanie życia , stal się prawdziwym, jak sobie wymarzył, " stróżem prawa" ! Ten film nie pozostawia widza ani przez chwilę obojętnym, wciągnie głęboko w przeżywanie akcji i reakcji bohaterów ! Polecam, gorąco polecam !!!

Najświętsze Serce

najświętsze serce

Znana pisarka Lupe Valdes poszukuje inspiracji do książki i natrafia na tajemniczą historię sprzed lat. Wyrusza do Francji, miejsca tajemniczych objawień, gdzie w szklanej trumnie spoczywa nietknięte przez czas ciało wizjonerki, św. Małgorzaty Alacoque. 300 lat temu Jezus objawił jej swoje... Serce i przekazał 12 obietnic dla ludzi, którzy będą Je czcić. Pisarka ulega fascynacji tą historią i podejmuje prywatne śledztwo. W jego trakcie spotyka świętych, papieży, ale i spiskowców, odkrywa cuda, a także zbrodnie. Wraz z bohaterką widz poznaje źródła i historię czci Najświętszego Serca Jezusa – kultu, który jak nic innego naznaczył ostatnie trzy wieki historii Kościoła. Przebywa drogę od małej francuskiej miejscowości, w której zapłonęła iskra kultu, przez Watykan, gdzie papież poświęca całą ludzkość i świat Najświętszemu Sercu, po Łagiewniki, gdzie Jezus objawił, jak wielką miłością przepełnione jest Jego Serce. Dociera wreszcie do miejsc cudów eucharystycznych. To tam na Hostii zmaterializowały się cząstki Najświętszego Serca. Intrygujący film fabularno-dokumentalny odkrywa przed widzem sedno kultu, bez którego zrozumienie istoty wiary w Chrystusa staje się niemożliwe.

Napisz recenzję na temat w/w filmu

...